I Djupasund, mellan öarna Sturkö och Tjurkö utanför Karlskrona, är det fullt av skeppsvrak som klarat sig undan sjöstrider. Efter sjöslag reparerades skepp som återvände, men när det inte längre var lönsamt användes vraken för att fylla ut vid kajer eller spärra inlopp. Nu ska en dykpark byggas för att ge dykare möjlighet att utforska vraken på ett säkert sätt.
Dykparken som Karlskrona kommun, tillsammans med länsstyrelsen i Blekinge, nu planerar är en del i arbetet att lyfta fram världsarvet och göra historierna kring de glömda och gömda vraken tillgängliga för intresserade dykare.
För den som inte är dykare är kanske begreppet dykpark okänt.
– Man kan likna det vid en vandringsled på land genom ett fornminne. Man lägger ut en lina i en tydlig färg på botten som man simmar längs med och vid intressanta platser sätts det ut skyltar med information om vraket. Skylten får även förses med en borste så att den kan torkas av och bli läslig, berättar Petra Stråkendal, marinekolog vid länsstyrelsen i Blekinge, för tidningen Sydöstran.
Bäst bevarade örlogsstaden
Örlogsstaden Karlskrona, som sedan 1998 är ett av Sveriges 15 världsarv, fick utmärkelsen med motiveringen: ”Karlskrona är ett utomordentligt väl bevarat exempel på en planerad europeisk örlogsstad och Karlskrona är den bäst bevarade och mest kompletta av dem som finns kvar.”
En dykpark är ett sätt att lyfta fram världsarvet och bidra till helhetsbilden av den maritima historien som finns i Karlskrona. Intresset för vraken är redan stort och de är attraktiva dykmål, men genom att skapa en säker dykpark ökar möjligheterna att utforska ännu fler vrak mer noggrant.
– Dykningarna ger oss en möjlighet att dokumentera och identifiera flera av den svenska örlogsflottans fartyg som vi vet väldigt lite om, säger Jim Hansson, marinarkeolog på Vrak/SMTM (Statens maritima och transporthistoriska museer).
Det var under 1780-talet som man avsiktligt sänkte ett 60-tal skepp i inloppet till Karlskrona. Skeppen bildade en spärr. I dag är de osynliga och otillgängliga delar av världsarvet, men kulturhistoriskt viktiga.
Petra Stråkendal berättar för Sydöstran att det är två vrak som ses som särskilt intressanta för dykparken.
Ett udda vrak
Det är dels spejningsfartyget Constantia som sänktes 1675 för att inte falla i danskarnas händer, dels örlogsfartyget Blekinge som sänktes 1713 efter lång och trogen tjänst.
Det finns även ett tredje, mer udda vrak, som är ett tyskt sjöflyg plan av typen Arado Ar 196-3. Under en flygning 1943 kom planet in över svenskt luftrum och tvingades ner. Planet hölls sedan kvar i Sverige. Den 19 april 1947 havererade planet då det användes för målflygning för marinens strålkastarövningar. Flygplanet är det första flygplan i Sverige som blivit fornminnesförklarat. Invigningen av parken är planerad till 2022.
Annette Grandin
Nyfiken på Kvällsstunden?
Mest besökta
Telefon: 021-19 04 15
Mejla kundtjänst: Klicka här
Post:
Kvällsstunden
Klockartorpsgatan 14
723 44 Västerås
Kvällsstunden och kvallsstunden.se ägs och ges ut av Tidningshuset Kvällsstunden AB. Ansvarig utgivare: Agnetha Brolin. Alla kontaktuppgifter till redaktionen hittar du här.
Om du har en minut över så skulle vi verkligen uppskatta om du ville lämna ett omdöme om Tidningen Kvällsstunden på vår facebook eller Google. Klicka bara på någon av knapparna nedan.Tack!
Nyhetsbrevet
Vill du ha information, erbjudanden och rabatter från Kvällsstunden?
Prenumerera på nyhetsbrevet!
När du registrerar dig på Nyhetsbrevet samtycker du till att få exempelvis erbjudanden, rabatter och allmän information från Kvällsstunden via e-post. Du kan när som helst säga ifrån din prenumeration på nyhetsbrevet om du inte längre vill ha det.
Lyssna på Radio Viking här! Klicka på radion för att starta!



