Brittiske författaren, kulturvetaren och krigshjälten Patrick Leigh Fermor: En officer och gentleman. Foto: TT
Verkligheten överträffade filmen om Paddys liv
Dela på Facebook

Han fotvandrade genom Europa och till Konstantinopel i sin ungdom på 1930-talet, skrev hyllade reseskildringar, studerade grekiska, bodde  med en prinsessa och kidnappade tyskarnas högste general på Kreta under det andra världskriget. 

Patrick Leigh Fermor var en blandning av Indiana Jones, James Bond och Graham Greene. Här är 

berättelsen om hans äventyrliga liv.

 

Patrick Leigh Fermor, mera känd som ”Paddy” Fermor, var en välkänd författare, äventyrare och heroisk soldat från Storbritannien. Han har kommit ut med ett flertal uppmärksammade böcker som handlar om hans äventyrliga leverne. 

 

Vill du läsa den här artikeln i sin helhet och samtidigt få tillgång till många andra intressanta artiklar, matrecept, pyssel och följetongar?

Ladda ned ditt exemplar av senaste Kvällsstunden för endast 13 kronor. Klicka på den röda ”knappen” (Lägg i varukorg) under ”Veckans tidning” här till höger.

Dela på Facebook

Nyfiken på Kvällsstunden?

Passa på att utnyttja vårt fina prova-på-erbjudande! Du får fyra nummer – för bara 95 SEK! (Avser papperstidningen)
Passa på!

Ett fin-fint erbjudande

Telefon: 021-19 04 15

Mejla kundtjänst: Klicka här

Post:
Kvällsstunden
Klockartorpsgatan 14
723 44 Västerås

Kvällsstunden och kvallsstunden.se ägs och ges ut av Tidningshuset Kvällsstunden AB. Ansvarig utgivare: Agnetha Brolin. Alla kontaktuppgifter till redaktionen hittar du här.

Betygsatt 5 av 5

Om du har en minut över så skulle vi verkligen uppskatta om du ville lämna ett omdöme om Tidningen Kvällsstunden på vår facebook eller Google. Klicka bara på någon av knapparna nedan.Tack!

Dela Kvällsstunden!

Nyhetsbrevet

Vill du ha information, erbjudanden och rabatter från Kvällsstunden?

Prenumerera på nyhetsbrevet!

När du registrerar dig på Nyhetsbrevet samtycker du till att få exempelvis erbjudanden, rabatter och allmän information från Kvällsstunden via e-post. Du kan när som helst säga ifrån din prenumeration på nyhetsbrevet om du inte längre vill ha det.

Saknar du ett webbkonto? Du skapar enkelt ett kostnadsfritt konto härifrån.

Du är på väg att logga ut.
Vill du fortsätta?

Just nu har du inga aktiva prenumerationer på E-TIDNINGEN eller TALTIDNINGEN.
Välj ett alternativ nedan för att köpa och aktivera önskad digital prenumeration av Kvällsstunden.