Årets julbilaga ”Juletid” medföljer denna veckas nummer (51). Den är som vanligt fullspäckad med massvis av bra julläsning! Möt exempelvis prästen som försov sig till julottan(!), och bekanta dig med den riktiga Staffan Stalledräng, vem var han egentligen? Dessutom får du sex sidor korsord och pyssel.
Dag: 15 december 2014
Nordlings diplomatiska triumf
En svensk diplomat gjorde en stor insats för att rädda Paris undan tysk ödeläggelse år 1944. Hitler hade givit sin general von Choltitz order om att åstadkomma maximal förstörelse, att spränga alla broar och inte minst rasera symboliska byggnadsverk som Triumfbågen och Eiffeltornet. Men den svenske generalkonsuln Raoul Nordling lyckades övertala den tyske generalen att inte lyda Hitlers order. Hans insats förtegs till en början av franske generalen de Gaulle som ville få hela äran av att Paris befriades. Till slut fick dock Nordling ett stort erkännande – han blev utnämnd till hedersmedborgare i Paris. I veckans Kvällsstunden berättar Bror Richard Svärd historien om Raoul Nordlings diplomatiska triumf.

Musik mot vargen
Så här kan vargarna stoppas: inhägna alla betesmarker med rejäla staket som är minst sex meter höga och montera starka högtalare som spelar P4-musik på högsta volym så snart en varg visar sig. Det är ett par tips till alla ”vargälskare” från signaturen Per på veckans Brev från läsarna.