Många uppfinningar tar vi närmast för givna när vi använder dem i vardagen. Till exempel blixtlåset – med en egen kringlig historia. Den snillrika idén har vid det här laget mer än 150 år på nacken.
Den allra första varianten uppfanns av amerikanen Elias Howe, för övrigt samme man som uppfann symaskinen. 1851 tog han patent på en ”automatisk, kontinuerlig, klädesslutare”. Det uppstod dock ingen marknad för denna, av den enkla anledningen att Howe aldrig brydde sig om att tillverka den.
Det skulle dröja 40 år innan någon gav sig in på samma område. Det var 1891, då en annan amerikan, vid namn Whitcomb Judson grundade The Universal Fastener Company, och började tillverka och marknadsföra det han kallade en ”clasp locker”, som han hoppades skulle ersätta skosnören.
Vill du läsa den här artikeln i sin helhet och samtidigt få tillgång till många andra intressanta artiklar, matrecept, pyssel och följetongar?
Köp ditt exemplar av senaste Kvällsstunden för endast 13 kronor genom att ladda ner din tidning HÄR
Nyfiken på Kvällsstunden?
Mest besökta
Telefon: 021-19 04 15
Mejla kundtjänst: Klicka här
Post:
Kvällsstunden
Klockartorpsgatan 14
723 44 Västerås
Kvällsstunden och kvallsstunden.se ägs och ges ut av Tidningshuset Kvällsstunden AB. Ansvarig utgivare: Agnetha Brolin. Alla kontaktuppgifter till redaktionen hittar du här.
Om du har en minut över så skulle vi verkligen uppskatta om du ville lämna ett omdöme om Tidningen Kvällsstunden på vår facebook eller Google. Klicka bara på någon av knapparna nedan.Tack!
Nyhetsbrevet
Vill du ha information, erbjudanden och rabatter från Kvällsstunden?
Prenumerera på nyhetsbrevet!
När du registrerar dig på Nyhetsbrevet samtycker du till att få exempelvis erbjudanden, rabatter och allmän information från Kvällsstunden via e-post. Du kan när som helst säga ifrån din prenumeration på nyhetsbrevet om du inte längre vill ha det.
Lyssna på Radio Viking här! Klicka på radion för att starta!