Roland Sandberg kallades ibland ”Gubben i lådan”. Det var tv-kommentatorn Bengt Grive som myntade begreppet under VM-kvalet 1973. Han tyckte att Sandberg dök upp ur ingenstans när det luktade målchans. Som radarpartner till Ralf Edström blev Roland mäkta populär och en av de stora profilerna i det klassiska VM-laget i Västtyskland 1974.
Kärt barn har många namn, sägs det. Roland Sandberg kallades även ”Lyckebyexpressen”; snabbheten var ju hans signum och han hade i sin ungdom spelat för just Lyckeby i Blekinge.
Annars började det hela
i Jämjö ett par mil öster om Karlskrona. Här pilade Roland som pojklagsspelare in och ut genom motståndarförsvaren så frekvent att lokalkonkurrenten Lyckeby fick upp ögonen. Även i den klubben spred han skräck i de blekingska försvaren.
Sommaren 1966, vid 19 års ålder, skrev Sandberg på för division II-klubben Kalmar FF. Övergångssumman var 5 000 kronor och en begagnad bil, vilken Roland behövde då han låg i lumpen. I kontraktet stod att läsa:
”Bilen ska vara besiktigad av Svensk Bilprovning, skattad och försäkrad samt i övrigt i sådant skick att den godkänns av Sandberg”.
– Haha, det var en Volvo PV, en 61:a. Den ingick i paketet, och gick riktigt bra de år jag hade den, minns Roland.
Landslagsdebut 1969
Den 11 augusti gjorde Roland debut i sin nya klubb. Det var ett länsderby mot Mönsterås på Fredriksskans i Kalmar.
Hemmalaget hade problem i första halvlek, låg under med 0–1, men i andra lossnade det. Till slut blev det 5–1 till Kalmar. Roland gjorde inget mål, men var otvivelaktigt den som kört slut på Mönsteråsförsvaret med sina rusher.
Redan i nästa match, mot Landskrona, blev det en ”balja”. Sedan rullade det på så bra att det blev landslagsdebut som division II-spelare 1969.
– Att jag blev uttagen berodde på att ”Åby” Ericson satt på läktaren när vi slog Öster i en cupmatch. De var regerande mästare, men vi vann och jag gjorde ett mål, berättar Roland.
Hösten 1969 värvades Roland till storsatsande Åtvidaberg, och där fortsatte framgångarna.
Han blev visserligen inte uttagen till VM 1970, men året efter vann han allsvenska skytteligan och blev bofast i blågult.
Bredvid sig i Åtvidabergskedjan hade han nu en viss Ralf Edström, och de blev ett klassiskt radarpar både i…
Vill du läsa den här artikeln i sin helhet och samtidigt få tillgång till många andra intressanta artiklar, matrecept, pyssel, följetonger med mera? Då kan du ladda ner hela numret som e-tidning härifrån.
Nyfiken på Kvällsstunden?
(Avser papperstidningen)
Mest besökta
Telefon: 021-19 04 15
Mejla kundtjänst: Klicka här
Post:
Kvällsstunden
Klockartorpsgatan 14
723 44 Västerås
Kvällsstunden och kvallsstunden.se ägs och ges ut av Tidningshuset Kvällsstunden AB. Ansvarig utgivare: Marc Löfgren. Alla kontaktuppgifter till redaktionen hittar du här.




































Nyhetsbrevet
Vill du ha information, erbjudanden och rabatter från Kvällsstunden?
Prenumerera på nyhetsbrevet!
När du registrerar dig på Nyhetsbrevet samtycker du till att få exempelvis erbjudanden, rabatter och allmän information från Kvällsstunden via e-post. Du kan när som helst säga ifrån din prenumeration på nyhetsbrevet om du inte längre vill ha det.
Lyssna på Radio Viking här! Klicka på radion för att starta!